MML 3 Softie Smock Olive
Beskrivelse
Let kvalitetsjakke der kan modstå kold vind og let regnvejr
Denne jakke er udviklet af Snugpak i samarbejde med professionelle navigatører, bjergbestigere, klatreinstruktører, meteorologer og militærpersonel, og er designet til at anvendes i mange forskellige miljøer - f.eks. i alperne, i bjerge og bakker, i den canadiske vinter eller lignende.
Jakken består af tre lag stof, som giver en solid beskyttelse mod kulde, såvel som en god beskyttelse mod vind. Der er tre jakker i serien, som er forskellige efter hvor gode de er til at modstå kulde.
- MML3: 0 grader komfort, -5 grader ekstrem
- MML6: -5 grader komfort, -10 grader ekstrem
- MML9: -10 grader komfort, -15 grader ekstrem
Jakken er super let, og bør ideelt anvendes med et underlag, f.eks. Snugpaks 2nd Skinz Coolmax base layer, så man kan fjerne sved fra huden og holdes tør og varm. Jakkens yderstof, Paratex Micro, er belagt med Durable Water Repellent (DWR), og holder derfor også til lette regnskyld indtil man finder dække. Man kan også bruge jakken med andet udstyr der er vandtæt, og isolere sig selv yderligere med underlag for at holde varmen.
Jakken er også veludstyret med adskillige lommer, så du kan medbringe vigtigt udstyr, og let tilgå det. Det gælder lige fra den store brystlomme hvor du kan opbevare et kort, til de mindre sidelommer der f.eks. kan opbevare kompas, blyanter eller energibarer. Med jakken kommer også en APALS® lysstrips som kan ses op til 1½ kilometer væk, har over 200 timers levetid, og er både vandtæt, støvresistent og kan modstå slag.
Højdepunkter
- Stor brystlomme til bl.a. store kort, med D-ringe så du kan sikre vigtige ting i lommen
- Små og store lommer udenpå med velcro
- Kommer med en APALS® lysstrips sat på velcro, så du let kan ses
- Eksklusiv Softie® Premier isolering
- Elastisk snørre ved halsen og i bunden af jakken, så du kan holde varm luft inde i jakken
- Kan bruges sammen med et Soft Armour Panel (SAP) eller en Hard Armour Plate Carrier (PC)
- Med kompatibel 1/4 længde vandresistent YKK® lynlås
- Sidelommer med YKK®-lynlåse
- Store lommer til hænderne, foret med blød polyesterstof for ekstra komfort og varme
- Bløde velcropatches ved bryst og på begge arme
- Eksterne D-ringe for LED-lys og lignende
- Elastisk ved håndleddene, med huller til tommelfinger, så ærmet dækker så meget af din arm som muligt
- Vindtæt, åndbar og vandafvisende
Specifikationer
Vægt: 590g
Sammenfoldet: 33cm x 18cm
Komfort: 0 grader*
Ekstrem: -5 grader*
Yderstof: Paratex Micro 100% nylon
Inderstof: Paratex Light 100% nylon
Isolering: Softie® Premier 100% polyester
*Temperaturerne for komfort og ekstrem er vejledende.
Læs vores oversigt over de forskellige stoffer i Snugpaks produkter her.
Størrelsesguide
Omfang ved brystet | Fra nakkekrave til jakkens nederste del | Ærmelængde | Jakkens bredde ved underærmet når den er lagt fladt | |
XS | 81-89 | 76 | 91 | 56 |
S | 92-99 | 79 | 96 | 63 |
M | 102-109 | 81 | 97 | 66 |
L | 112-120 | 83 | 100 | 68 |
XL | 122-130 | 85 | 102 | 70 |
XXL | 132-140 | 87 | 105 | 73 |
1.599,00 kr.
Relaterede produkter
